Основи Internet

Що таке WWW?

Інтернет – це можливість комп’ютерів доступатись один до одного і обмінюватись  інформацією. Коли інтернет тільки з'явився, то пк могли робити тільки прямі дзвінки один до одного. З появою мережі  комунікація до них значно спростилась і водночас почала давати користувачу значно більше можливостей: обмін файлами, електронною поштою. Але найбільша перевага Інтернету – це доступ до всесвітньої павутини.

Веб можна порівняти з містом забудованим хмарочосами.  Кожен хмарочос це вебсервер. Якщо хтось хоче створити веб-сайт – він мусить орендувати у хмарочосі кімнату – місце на сервері, щоб інші користувачі теж мали доступ до його сайту.

Власники хмарочосів (вебсерверів) отримують   орендну плату за розміщення у них своїх сайтів. І називаються веб-хост.  Але серверів багато і на них хостяться мільйони сайтів. Як в такому випадку користувач має знайти саме ваш сайт?

Для цього існує веб-адреса, яка вказує на місце сайту на сервері. По цій адресі користувач може знаходити саме ваш сайт.

Інформація яку ми бачимо на сторінці базується на таких мовах як html, javascript, css

Користувачу не потрібно знати  ці мови, тому що браузер бере на себе роботу з перекладання коду на текст, графіку, відео.

 Веб можна порівняти з великим віртуальним містом. Жителі якого комунікують між собою за допомогою мов програмування, а браузери працюють перекладачами. Так як ніхто не може бути власником міста – так і ніхто не може бути власником WWW. Тому кожен бажаючий має можливість побродити  вулицям  міста заплативши за це інтернет-провайдеру за доступ.

 Якщо ж у вас є бажання розмістити власний сайт у мережі , то потрібно заплатити  веб-хосту за місце на сервері  та за веб-адресу

Батько всесвітньої павутини  Тім Бернерс  Лі – британський інформатик.

Розуміючи по требу в єдиному способі організації  інформації, запропонував використовувати для цього  гіперлінки – гіперпосилання. Таким чином ми можемо переходити з однієї сторінки на іншу чи з одного сайту на інший за допомогою гіперпосилань не вводячи при цьому  адресу в браузері

Отже, WWW це впорядковане середовище інформації, де люди можуть шукати інформацію, додавати її, або ж обмінюватись нею

Клієнт і сервер

Як правило, з'єднання в Інтернеті відбувається тільки між двома комп'ютерами:
 • один з них містить інформацію (сервер);
 • інший бажає цю інформацію (клієнт).
Клієнт - це програма, яка може приймати безліч форм:
 • веб-браузер (наприклад, Firefox);
 • клієнт електронної пошти (наприклад, Outlook);
 • месенджер (наприклад, Whatsapp);
 • сервіс потокового відео (наприклад, Netflix).
Кожна з цих програм буде отримувати інформацію з сервера, де зберігається щось (веб-сайт, ваші електронні листи, повідомлення, фільми). Хоча клієнтські програми також відправляють інформацію на сервер, вони зазвичай не зберігають її, в той час як сервери роблять це.

Сервер можна вважати головним комп'ютером, завжди підключеним до Інтернету, єдиною метою якого є надання контенту.

IP-адреса

Як і кожен будинок має певну і унікальну поштову адресу, кожен комп'ютер, підключений до Інтернету, отримує IP-адресу щоб ідентифікуватися в мережі.

IP-адреса, як правило, виглядає як поєднання чотирьох чисел від 0 до 255: 91.198.174.192.

Домени

Хоча IP-адреси, завдяки своїй унікальності, зручні для комп'ютерів, щоб передавати один одному деталі, людям їх важко читати і запам'ятовувати.

Саме тому домени були створені в 1985 році. Вони пов'язують IP-адреса типу 91.198.174.192 з рядком тексту, на кшталт wikipedia.org. В результаті обидва є взаємозамінними: можна перейти на http://91.198.174.192 або http://wikipedia.org і в кінцевому підсумку виявитися на тому ж сайті.

Домен складається з трьох частин, які читаються справа наліво:
 • домен верхнього рівня: існують загальні (.com, .org, .net) і по окремих країнах (.us, .nl, .fr);
 • ім'я домену: ім'я на кшталт wikipedia або marksheet, яке може включати букви, цифри, але не пробіл або точку;
 • піддомен (за бажанням). Хоча ця третя частина не є обов'язковою, більшість веб-сайтів використовують www як піддомен за замовчуванням.

Протокол

Метою з'єднання всіх цих комп'ютерів є можливість взаємодії один з одним. І як люди розмовляють різними мовами, комп'ютери в Інтернеті розмовляють за допомогою протоколів.

Кожен з них служить своїм цілям.

Протокол 

 • FTP Для передачі файлів
 • SMTP Для відправки листів 
 • IMAP Для отримання листів 
 • IRC Для чату 
 • HTTP Для перегляду HTML-документів (веб-сторінок) 

URL

Тепер, коли ми познайомилися з доменами і протоколами, ми можемо побудувати URL (Uniform Resource Locator, єдиний покажчик ресурсу).

Наприклад, URL сторінки - це http://marksheet.io/internet.html і його можна розділити на три частини:
 • http: // - протокол;
 • marksheet.io - домен;
 • /internet.html - шлях.
Цей URL є унікальним і визначає:
 • де знайти щось в Інтернеті - marksheet.io/internet.html
 • як комп'ютер повинен прочитати це - http: //


Перевірка знань: